معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان + تصاویر

فیلم های جنگی طرفداران بسیاری در سرتاسر دنیا دارد. در ادامه به فهرستی به ترتیب زمانی از بهترین فیلم های جنگی که در تاریخ سینما ساخته شده اند اشاره کرده و اطلاعاتی در مورد آن ها در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

فیلم «هکسا ریج» (Hacksaw Ridge) ساخته ی مل گیبسون و یکی از نامزدهای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۱۷ آخرین فیلم معروفی بود که به پیچیدگی های جنگ در جوامع انسانی پرداخته اگر چه در نهایت نتوانست جایزه ی اسکار این بخش را به دست آورد.

 
۱- در جبهه ی غربی هیچ خبری نیست (All Quiet on the Western Front)/ لوییس مایلستون (۱۹۳۰)

 

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

 

فیلم «در جبهه ی غربی هیچ خبری نیست» که دو جایزه ی اسکار را در سال ۱۹۳۰ به خود اختصاص داد تاثیر مخرب و عمیق جنگ را بر زندگی سربازان نشان می دهد. در این فیلم دیالوگ های کمی وجود دارد و وحشت جنگ از طریق حرکات و رفتار بازیگران به نمایش گذاشته می شود. بر اساس برخی ادعاها در زمان پخش این فیلم در سینماهای آلمان، طرفداران نازی با سر دادن شعارهای نژادپرستانه و انداختن موش در سالن های نمایش فیلم، سعی می کردند مانع از دیده شدن فیلم توسط تماشاگران شوند.

 
۲- جایی که خدمت می کنیم (In Which We Serve)/ دیوید لین (۱۹۴۲)

 

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

 

این فیلم داستان غرق شدن یک ناو شکن بریتانیایی و سرنوشت سرنشینان و خدمه ی آن را بازگو می کند. فیلم «جایی که خدمت می کنیم» با الهام از غرق شدن ناوشکن اچ ام اس کِلی (HMS Kelly) به فرماندهی لرد لوییس مونت باتن در طول نبرد کِرت توسط دیوید لین کارگردان شهیر سینما ساخته شده است. این فیلم به عنوان یکی از نمونه های کلاسیک فیلم های بریتانیایی در دوران جنگ جهانی شناخته می شود.

 
۳- دوازده ساعت پرواز (Twelve O’Clock High)/ هنری کینگ (۱۹۴۹)

 

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

 

در این فیلم گرگوری پک نقش یک فرمانده را ایفا می کند که قصد دارد اسکادران خود را برای بمباران مواضع نیروهای آلمانی رهبری کند. بسیاری از خلبانان بازنشسته نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا به کررات اعلام کرده اند که در دنیای هالیوود تنها این فیلم توانسته تجربیات واقعی خلبانان نیروی هوایی کشور در نبردهای دوران جنگ جهانی دوم را به نمایش بگذارد.

 
۴- منفجر کننده های سد (The Dam Busters)/ مایکل اندرسون (۱۹۵۵)

 

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

 

مایکل رد گریو و ریچارد تاد نقش های اصلی این فیلم که بر اساس داستان واقعی ساخت یک بمب خاص و چگونگی استفاده از آن توسط نیروی هوایی بریتانیا برای تخریب پل های روی رودخانه ی روهر (Ruhr River) در آلمان می پردازد.

 
۵- پل رودخانه ی کوآی (The Bridge on the River Kwai)/ دیوید لین (۱۹۵۷)

 

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

 

این فیلم بر اساس رمان «پل رودخانه ی کوآی» نوشته ی پیر بول ساخته شده و داستان تعدادی از زندانیان جنگی بریتانیا که توسط ژاپنی ها مجبور می شوند یک پل را بر روی رودخانه ی کوآی برای عبور قطار نظامی بسازند را روایت می کند. یک افسر بریتانیایی (اَلک گینس) ابتدا از این کار سرباز می زند اما بعد از مدتی تمام تلاش خود را به کار می گیرد که این پل را به بهترین شکل ممکن بسازد.

 
۶- سرما در الکس (Ice Cold in Alex)/ جی لی تامپسون (۱۹۵۸)

 

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

داستان این فیلم که بر اساس رمانی به همین نام نوشته ی کریستوفر لاندن نوشته شده است دوران جنگ جهانی دوم در آفریقا را روایت می کند. در طی حمله ی نیروهای آلمانی به آفریقا یک گروه کوچک از سربازان بریتانیایی به فرماندهی کاپیتان آنسون (جان میلز) از بقیه ی نیروها جدا شده و به سمت شهر اسکندریه مصر به راه می افتند.

 
۷- طولانی ترین روز (The Longest Day)/ کن آنالین، اندرو مارتون، برنارد ویکی و داریل اف زانوک (۱۹۶۲)

 

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

 

این فیلم یکی از افسانه ای ترین و جاه طلبانه ترین فیلم های تاریخ سینما در مورد جنگ دوم جهانی است و به بررسی نبرد نورماندی از زوایای مختلف بدون هیچ گونه احساسات خاصی می پردازد. فیلم «طولانی ترین روز» بر اساس کتابی به همین نام نوشته ی کورنِلیوس رایان ساخته شده است.

 
۸- فرار بزرگ (The Great Escape)/ جان استورجس (۱۹۶۳)

 

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

 

تعدادی از افسران بریتانیایی در حالی که در یکی از کمپ های اسرای جنگی جنگ جهانی دوم در آلمان به سر می برند سعی دارند یک نقشه ی فرار بسیار پیچیده و بزرگ را به مرحله ی اجرا در بیاورند. در جریان این فرار بسیاری از این افسران توسط نیروهای آلمانی دستگیر و کشته می شوند. در یکی از به یاد ماندنی ترین صحنه های این فیلم، یکی از این افسران (استیو مک کویین) سعی دارد با موتور سیکلت از روی یک تور سیم خاردار عبور کند اما موفق به این کار نشده و در سیم های خاردار گیر می افتد و آلمانی ها نیز او را در حالی که از سیم های خاردار آویزان شده است رها می کنند.

 
۹- زولو (Zulu)/ سی اندفیلد (۱۹۶۴)

 

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

 

این فیلم نبرد بین نیروی زمینی ارتش پادشاهی بریتانیا و قبیله ی زولو در سال ۱۸۷۹ را به تصویر می کشد. فیلم «زولو» داستان نبردی را نقل می کند که نیروهای بریتانیایی تا مرز شکست کامل پیش می روند اما در نهایت به پیروزی می رسند.

 
۱۰- نبرد بریتانیا (Battle of Britain)/ گای همیلتون (۱۹۶۹)

 

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

 

این فیلم سعی دارد بازسازی دقیقی از نبرد بریتانیا که در طی آن نیروی هوایی بریتانیا توانست در تابستان و پاییز سال ۱۹۴۰ شکستی استراتژیک را به نیروی هوایی آلمان وارد کرده و برنامه های هیتلر برای حمله به بریتانیا را ناکام بگذارد را ارائه دهد.

 
۱۱- تورا! تورا! تورا! (!Tora! Tora! Tora)/ ریچارد فلایشر، کینجی فوکاساکو و توشیو ماسودا (۱۹۷۰)

 

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینمای جهان

 

این فیلم آمریکایی-ژاپنی  حمله ی نیروی هوایی ژاپن به بندر پرل هاربر و اشتباهات خنده داری را روایت می کند